معاونت دانشجویی  

معرفی مرکز مشاوره و سلامت


مریم آقاجانی

مسئول مرکز مشاوره وسلامت دانشگاه

 خدمات مرکز مشاوره :

مواجهه با مسائل مختلف زندگي فردي، خانوادگي، اجتماعي، تحصيلي، مذهبي و ... اغلب چالش برانگيز و گاه همراه با احساس نارضايتي، سردرگمي، اضطراب، استيصال و درماندگي است. همه ما به تجربه دريافته ايم که به تنهايي قادر به ساماندهي همه مسائل مختلف زندگي نيستيم. گاهي ممکن است به منظور حل مشکل، از راهنمايي خانواده، دوستان و اطرافيان بهره مند شويم، اما دريافت کمک تخصصي، کنترل بهتر و سريع تر مشکل را با احتمال خطاي کمتر ميسر مي سازد.
ورود به دانشگاه و شروع دوره دانشجويي، به دليل تغييرات عمده اي که درعرصه هاي مختلف زندگي براي فرد به وجود مي آورد، معمولا تنش آور است و گاهي ممكن است دسترسي نداشتن به منابع حمايتي مطمئن، بحران هايي را براي دانشجو بوجود آورد.
فعاليت هاي مرکز مشاوره را مي توان به دو بخش الف: مشاوره و درمان  ب: بهداشت روان  تقسيم کرد. در بخش مشاوره ودرمان، متخصصان و کارشناسان روانشناسي، مشاوره، روانپزشکي و مددکاري آماده اند تا مراجعان را براي دستيابي به شرايط ذهني و رواني مناسب تر و بانشاط تر ياري دهند. خدمات مشاوره به صورت مشاوره حضوري، مشاوره تلفني و مشاوره الکترونيکي انجام مي شود. پاسخ هايي که در اينجا به برخي پرسش هاي متداول ارائه شده، شما را با ماهيت خدمات مشاوره بيشتر آشنا مي کند.. 
در بخش بهداشت روان نيز خدماتي ا ز قبيل تدوين و انتشار بروشور، سي دي، کتاب، کتابچه، برگزاري کارگاه ها و سمينارهاي آموزشي، انجام مي پذيرد. تهيه اقلام منتشر شده با مراجعه حضوري  امکان پذير است.

پرسش هاي متداول:

• مشاور کيست؟
• در مشاوره چه اتفاقي مي افتد؟
• مشاوره به حل چه نوع مشکلاتي کمک مي کند؟
• آيا اطلاعات مشاوره محرمانه مي ماند؟

مشاور کيست:

گروهي از متخصصان آموزش ديده و مشاوران با تجربه که به منظور کمک به افراد با طيف وسيعي از مشکلات، دوره ديده اند، در مرکز مشغول ارائه خدمات هستند.
اين گروه از متخصصان شامل، روانپزشک، روانشناس، مشاور و مددکار مي باشند. روانپزشک دکتر طب و متخصص در زمينه روانپزشکي است. روانشناس با افکار، نگرشها، احساسات و رفتار سروکار داشته و هم چنين، متخصص در آزمون هاي روانشناختي است. مشاوران با رويکردي فردي يا گروهي، زمينه را براي ايجاد تغييراتي مثبت در فرد فراهم مي کنند( از جمله، شروع يک مطالعه يا شروع صحبت صادقانه با دوستان و ....) و درباره مسائل تحصيلي، عاطفي، خانوادگي، مذهبي، ارتباطي وغيره ... به شما مشاوره مي دهند. مددکاران، بيشرين آشنايي را با منابع حمايت اجتماعي دارند.
 

در مشاوره چه اتفاقي مي افتد:

مشاوره به معني پند و اندرز دادن نيست، مشاور به دنبال اين است که به شما کمک کند تا بر مسائلي که شما را نگران کرده يا به زحمت انداخته، تمرکز کنيد و به درک روشني از آنها برسيد. نقش مشاور حمايت کردن، درک کردن، گوش دادن و پاسخ دادن بدون قضاوت و انتقاد است. او به ارزش ها، انتخاب ها و سبک زندگي شما احترام مي گذارد. او کمک مي کند تا احساساتتان را بشناسيد و در مواردي، آنچه را که در لايه هاي زيرين مشکلات کنوني شما وجود دارد، شناسايي کنيد. او مي تواند در تصميم گيري ها، انتخاب ها يا تغييراتي که به نفع تان است، شما را ياري کند.
 

مشاور به حل چه نوع مشکلاتي کمک مي کند:

مشاور به حل اکثر مشکلات شخصي، ارتباطي يا هويتي کمک مي کند؛ از جمله، اضطراب، استرس و افسردگي، مشکلات ارتباطي و خانوادگي، و مسائل هويتي. مشاوره هم چنين، مي تواند به حل مشکلاتي مانند، سازگاري با فرهنگ جديد، مقابله با شرايط دشوار، تصميم گيري ها و انتخاب هاي سخت و يا مشکلات خاص مانند اعتياد، کمک کند.
صبر نکنيد تا مشکلات، بزرگ و جدي شوند ـــ ما ترجيح مي دهيم که وقتي مشکلاتتان خفيف هستند، به ما مراجعه کنيد، طوري که، بتوان مشکل را سريع تر حل کرد.
تعداد بسياري  از خدمات مرکز،  بهره مند مي شوند.
 

محرمانه بودن مشاوره:

مطالبي که شما در اولين جلسه و در طي جلسات مشاوره مطرح مي کنيد، محرمانه است. در شرايط عادي، هيچ چيز، به کس ديگري، خارج از مرکز، بدون اجازه صريح شما، باز گو نمي شود.
ندرتا، شرايطي وجود دارد که ما اين حق را بر خود محفوظ مي دانيم که محرمانه بودن را زير پا بگذاريم. اين موقعيت ها، فقط مواردي را شامل مي گردد که مشخص شود، خطري جدي سلامت شما يا ديگري را تهديد مي کند. لطفا اگر سوالي در اين زمينه داريد، با ما تماس بگيريد.
اطلاعات مبتني بر واقعيتي که در فرم اوليه مشاوره و سپس در جلسات مشاوره ارائه مي دهيد، ممکن است، درقالب آمارهاي بدون نامي، درباره استفاده از خدمات مرکز، گرد آوري شود.
درمواردي، جهت ارزيابي عملکرد مرکز و بررسي نظرات مراجعه کنندگان به مرکز، ممکن است پرسشنامه هايي، از طريق پست يا حضوري در اختيار شما قرار گيرد. شما مي توانيد اين پرسشنامه ها را با نام يا بدون نام تکميل کنيد.
 

تعيين وقت مشاوره:

کارکنان مرکز مشاوره، در شعبه پرديس همه روزه به جز روزهاي تعطيل از شنبه تا چهار شنبه  از ساعت 10 صبح الي 14بعد از ظهر ، در خوابگاه حضرت زينب (س) از ساعت 18 الي 22, و خوابگاه حضرت امام حسين (ع) روزهاي زوج از ساعت 18 الي 22، آماده ارائه خدمات هستند. شما مي توانيد با مراجعه حضوري به مراکز يا با تماس تلفني، از طريق واحد پذيرش مرکز، تعيين وقت نمائيد و به اين ترتيب امکان اولين ارتباط مشاوره اي را فراهم کنيد. براي کسب اطلاع از ساعات کاري مركز و شعبه هاي ديگر به سايت مراجعه نماييد.

ارائه خدمات مشاوره مکاتبه اي:

دانشجوياني که به هر دليلي تمايلي به حضور مستقيم در جلسات مشاوره ندارند ميتوانند از طريق مکاتبه و نگارش نامه، سوالات و مشکلاتشان را همراه با ثبت آدرس الکترونيکي خود در صندوقهاي مشاوره مکاتبه اي که در ساختمان معاونت دانشجويي و ساختمان نظري نصب شده است ارسال نمايند و پاسخ خود را از طريق الکترونيک دريافت کنند.
 

شماره تماس: 32452303-017

شماره تماس همراه: 8255-955-0992

آدرس ایمیل:  counseling@gau.ac.ir 

آدرس جی میل: moshavereh.gau@gmail.com  تاریخ آخرین بروزرسانی : 17 دی 1399 - 12:22